Hurda Sarı Pirinç Fiyatları ile ilgili güncel bilgiler

Hurda Sarı Pirinç Fiyatları

Sarı Pirinç Nedir?

Pirinç, halk arasında sarı ismiyle anılan alaşım bir madendir. Bakır madenine çinko karıştırarak elde edilmesinden dolayı sarı renkli olan bu madene halk arasında sarı ismi verilmiştir. Pirinç bir alaşım maden olduğundan içerisinde nikel, kurşun, kalay, alüminyum, demir, mangan, antimon, fosfor ve arsenik gibi çeşitli elementler barındırmaktadır. Yüksek miktarda mangan içeren pirinçler tunç ismiyle anılmaktadır.  Pirinç çok eski çağlarda dahi bilinen bir maden olarak milattan önceki devirlerde de yaygın bir kullanım alanı olduğu bilinmektedir. Sarı nam-ı diğer pirinç yapısı gereği çok tok ve kolay işlenebilen bir maddedir. Dövülebilmesi içerisinde bulunan bakır miktarına bağlı olan pirinç pim, civata, vida yapımı başta olmak üzere bir çok süs eşyası ve mutfak gerecinde de kullanılmaktadır. Özellikle günümüzde bir çok kaliteli musluk ve su tesisatı ürünlerinin üretiminde pirinç kullanıldığı bilinmektedir. 

Metal Pirinç Çeşitleri Nelerdir?

hurda pirinç
Pirinç hurdası
 • Alfa Pirinç: Alfa pirinç 35%’den az çinko içeren ve pirincin kralı ismiyle anılan eriyip dövülen bir madendir. Sadece bir faz içermesi ve yüzey merkezli kübik bir kristal yapıya sahip olarak bilinir.
 • Amiral Pirinç: Pirincin kralı alfa pirinçten farklı olarak amiral pirinç 30% çinko ve 1% kalay ihtiva etmektedir. Muhteviyatında bulunan kalay sayesinde çinkosuzlaşma tepkimesi vermesi önlenmiş olmaktadır.
 • Alfa-Beta Pirinç: İsminden de anlaşılacağı üzere iki fazlı bir pirinç çeşididir. İçerisinde 35% ila 45% arası çinko ihtiva eder.  İçerisinde hem beta hem de alfa fazı bulunmaktadır. Beta fazları kristal ve şekil merkezli bir yapıya sahip olduğundan alfa fazlarına oranla çok daha sert bir yapıya sahiptir. Bu sebeple iki fazlı pirinç olarak anılan alfa-beta pirinç sıcak işlemeye uygundur.
 • Beta Pirinç:  İçerisinde 40% ila 45% arasında çinko bulunan çok sert ve dayanıklı olması sebebiyle döküm işlemlerinde de kullanılan ve sadece sıcak olarak işlem görebilen bir pirinç türüdür.
 • Alüminyum Bazlı Pirinç: İçerisinde korozyon dayanıklılığını arttırmak amacıyla alimünyum bulunan sarı metal pirinç çeşididir.
 • Ortak Pirinç: Perçin pirinci olarak da anılan bu içerisinde yaklaşık 38% çinko içeren fiyat olarak daha ucuz olup soğuk işlemeye uygun olan pirinç türüdür.
 • Kurşunlu Pirinç: Yukarıda bahsettiğimiz alfa-beta pirinç alaşımına ek olarak kurşun eklenerek kolay işlenebilirliği sağlanmış olan pirinç türüdür.
 • Yüksek Bakır Oranlı Pirinç: İçinde 35% çinko ile 65% bakır içeren bu tür yüksek çekme kuvvetine sahiptir. Bu sebeple yay, civata ve çeşitli perçin yapımlarında kullanılmaktadır.
 • Düşük Çinko Alaşımlı Pirinç: Açık altın renginde olan olan bu pirinç türü içerisinde bulunan 20% çinko içerdiğinden mükemmel ötesi sünek bir yapıya sahiptir. Özellikle metal hortum gibi esnek yapıya sahip maddelerin üretilmesinde kullanılan pirinç türüdür.
 • Beyaz Pirinç: İçerisinde 50% çinko bulunan bu alaşım çok kırılgan bir yapıya sahip olduğundan genel kullanımı biraz zordur.
 • Sarı Pirinç: İçerisinde 33% çinko içeren alaşımlara verilen isimdir. Temel de amerikan terimi olup ülkemizde de yaygın kullanılan bir pirinç türüdür.

Pirinç hurdası ne kadar eder?

Pirinç hurdası fiyatları kullanım alanında ki pirinç alaşımının türüne ve işlevine göre değişiklik göstermektedir. İçerisinde bulunan bakır madeninin oranına göre hurda bakır fiyatları ile doğrudan ilişkili olan hurda sarı pirinç finansı piyasalarında ki güncel fiyatlar değerlendirerek mümkün olan en yüksek fiyatla satın alınmaktadır. Hali hazırda hurda alımı yapan firmamız, sizlere sarı hurda pirinç alımı konusunda da hizmet vermektedir.

hurdacı istanbul

Hurdacı Whatsapp Numarası Tıkla WhatsApp'tan Yaz!Hurdacı Telefonu Ara Tıkla Hemen Ara!