İstanbul Hurdacı Telefonları Hemen Ara!

Hurdacılık Nasıl Yapılır?

Hurdacılık Nasıl Yapılır?

Hurdacılık yapmak kolay mı? Hurdacılık sektörü kazançları neler? hurdacılıkda para var mı? Hurdacılık nedir? Şeklinde sorulan bir çok soruya cevap vermeye çalışacağız.

Hurdacılık bazı kişiler tarafından küçük ve hor görülen bir meslek olarak lanse edilse de; aslında ülke ekonomisine kattığı değer sayesinde oldukça önemli ve kazancı küçümsenmeyecek kadar iyi olan bir meslektir. Türkiye’de güncel şartlarda profesyonel hurdacılık yapıldığını söylemek zor olsa da giderek gelişen ve gelişmeye açık bir meslek dalıdır. Amatör olarak olasa da hurdacılık günümüzde ciddiye alınarak yapılan bir iş haline gelmiştir. Hurdacılık kelimesi bir yerde konu oldu mu, akla genellikle metal hurdalar gelmektedir. Örneğin hurda demir, hurda alüminyum, hurda bakır, hurda krom ve hurda sarı bu metallerin başında gelmektedir. Hurda kağıt ülkemizde son bir kaç yıldır rağbet görmeye başlamış olsa da hurdacılık sektöründe kısa sürede önemli bir yer kazanmıştır. Hurdacılık yaparak ve bu işten ciddi para kazanmak mümkündür. Geri dönüşüm sektöründeki gelişmeler sonucunda her hangi bir biçimde geri dönüşümü mümkün olan her ürünün hurdacılığı yapılabilir.

Hurdacılık nedir?

Hurdacılık işlevini yitirmiş, kullanılamaz duruma gelmiş eski metal, kağıt, plastik, cam gibi bir çok eşyanın belli bir ücret karşılığı toplanması ve geri dönüşüm protokolü uygulanarak tekrar kullanılabilir bir madde haline getirilmesi sürecinde uygulanan işlemlerin tamamını kapsamaktadır. Çoğunlukla hurdacılar tarafından çöplerden toplandığı zannedilen hurdaların büyük bir bölümü piyasadan ücret karşılığında alınmaktadır. Elbette amatör hurdacılar çöplerden hurda toplayarak bu işi hakkıyla yapan profesyonel hurdacılar ve bu hurdacılara ait depo benzeri alanlara satmaktadır. Bu hurda depolarında toplan hurdalar, belirli bir miktara ulaştığında işlenebilmesi için geri dönüşüm tesislerine götürülür. Bu tesislerde temizleme ve ayrım işlemleri yapılır. Daha sonra geri dönüşüme uygun olanlar toplumun kullanımına yeniden sunulabilmesi adına çeşitli işlemlere tabi tutulur.

hurda plastik

Hurdacılık Sektörü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hurdacılık sektörü söylenmesi basit ama sektörel bazda oldukça geniş bir alana sahiptir. Çok büyük alan ve mekanlarda iş yapabileceği gibi, daha küçük alan ve arsalarda dahi hurdacılık yapmanız mümkündür. Örnek vermek gerekirse hurda araç veya otomobil gibi taşıtların hurdacılığını yapabilmek için büyük alanlar tercih edilmelidir. Aksine sektörel olarak büyük ve önemli olmasına karşılık yer ve mekan olarak daha az alana ihtiyaç duyan kağıt hurdacılığı daha küçük arsalarda bile yapılabilir. Hurdacılık zor ve ağır çalışma koşullarına ayak uydurmayı başarabilenler için bir meslek haline gelmiştir. Küçük hurdacılar için yürümek, aramak, bulmak, yüksek fiyata satmak gibi zorlukları olsa da büyük hurdacılar için durum daha vahimdir. Öncelikle sürekli olarak daha büyük alan ihtiyacını karşılayabilmek zorundadırlar. Ayrıca piyasadan amatör hurdacıların topladığı ürünleri satın alabilmek için hem güncel hurda fiyatlarını takip etmek hem de sürekli olarak sıcak para ayarlayabilmek zorundadırlar. Hurdacılıkta fiyatlar, haftalık, günlük hatta bazen saatlik olarak değişiklik gösterebileceğinden hurda alım ve satımı için mümkün olduğunca nakit para tercih edilir.

Hurdacılık Nerede Yapılır? Hurdacılıkta Alan Seçimi Önemli mi?

Eğer siz de hurdacılık yapmak istiyorsanız, ilk önce bu işi nerede yapabileceğinize karar vermelisiniz. Hurdacılık yapmak istediğiniz bölge de kimler hurdacılık yapıyor ve bu bölgede hurda demir, hurda alüminyum, bakır hurdası, hurda karton, kağıt hurdası, hurda teneke, cam hurdası, hurda plastik çeşitlerinden hangilerinin yoğun olduğunu bilmek sizin asli görevinizdir. Ayrıca hurdacılık yapabilmek için gerekli taşıt ve ekipmanların ne kadarına sahip olduğunuzu iyi kestirebilmelisiniz. Amatör hurdacılık çoğunlukla hurda metaller ve kağıt hurdası toplanarak yapılır. Hurda metal olarak en önemli parça hurda demir zannedilse de aslında hurda alüminyum ve bakır hurdası daha değerli ve tercih edilen hurda çeşitlerinden idi. Bunların dışında hurda kağıt son zamanların en çok tercih edilen popüler hurdacılık alanıdır. Siz de kendinize bir hurdacılık alanı seçerek, bu alanda ihtiyacınız olacak taşıt ve ekipmanları iyi belirlemelisiniz.

İstanbul Hurdacı Telefonu
başlıklı yazımızı okuduysanız, içeren makalemizin ilginizi çekebileceğini hatırlatmak isteriz.

Paylaşım Tarihi tarihinde tarafından paylaşılmıştır.Tavsiye Edilen Diğer Konular


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

hurdacı istanbul

Hurdacı Whatsapp Numarası Tıkla WhatsApp'tan Yaz!Hurdacı Telefonu Ara Tıkla Hemen Ara!