Hurda Plastik Hammadde ile ilgili güncel bilgiler

Hurda Plastik Hammadde

Plastik hammadde hurdası hakkında geniş bilgi verireceğimiz bir başka yazımızla karşınızdayız. Bu yazımızda genel olarak plastik hammadde nedir, hurda plastik hammadde nedir başlıklarını birlikte inceleyeceğiz. Plastik nedir, bilmiyorsanız veya hurda plastik kaç lira eder gibi konular hakkında bilgi almak istiyorsanız bir önceki hurda plastik fiyatları başlıklı yazımızda daha geniş bilgiye ulaşabilirsiniz.

Plastik hammadde nedir?

plastik hammadde hurdası
Plastik hammadde

Üretim şekillerinden de anlaşılacağı üzere plastikler diğer madde ve madenler gibi doğada hazır bulunmazlar. Belirli bir basınç ve sıcaklık uygulanarak katalizörler yardımıyla monomerlerin reaksiyona sokulmasından elde edilir. İlk üretilen bu plastikler toz, reçine veya granül halde olabilirler. Tüm bu hallerine genel olarak plastik hammadde denilmektedir. Çoğunlukla plastikler üretilirken özellikle petrol rafinerilerinde ham petrolün işlenmesi sonucu arta kalan malzemeler kullanılır.

Yaygın olarak kullanılan plastikler nelerdir?

  • Polietilen: En yaygın ve geniş kullanım alanına sahip olan plastik hammaddelerdendir.
  • Polipropilen: Otomobil yan sanayi, bağ ve bahçe mobilyaları gibi dayanıklı alanlarda kullanılan plastik hammaddelerdir.
  • Polistiren: Çoğunlukla paketleme alanında kullanılmakla birlikte, elektronik eşyalarda ve beyaz eşyaların plastik kısımlarında da kullanılır.
  • Polietilen Tereftalat: Pet şişe yapımında kullanılan bu plastik hammadde türü ingilizce ismi olan (Polyethylene terephthalate) yani kısa PETE, günlük hayatta sıkça kullandığımız pet şişeye ismini veren plastik türüdür.
  • Polyamid: Bir çeşit naylon olarak da adlandırılabilen bu plastik hammadde özellikle fiber, diş fırçası kılları ve hatta olta misinası gibi alanlarda kullanılmaktadır.
  • Polyester: Bu plastik hammadde türü özellikle tekstil alanında kullanılmaktadır.
  • Polivinil Klorür: Plastik boru, plastik profil üretimlerinde kullanılan hammaddedir.
  • Polikarbonat: Bilgisayar CD’leri, gözlük üretimi gibi alanlarda kullanılır. Alevi iletmez, kendisini söndürmez bir yapıya sahiptir.
  • Akrilonitril bütadien stiren: Elektrikli ve elektronik aletlerde bulunan plastik aksamlarda kullanılan hammaddedir.
  • Poliviniliden klorür: Daha sağlıklı olduğu düşünüldüğünden özellikle yiyecek paketleme alanlarında kullanılan plastik hammadde çeşididir.

Plastik hammadde ile üretilen malzemeler güncel hayatımızın hemen hemen her alanında kullandığımız eşyalardır. Tüm bu eşyaların üretilebilmesi için plastil hammaddeye ihtiyaç vardır. Peki, plastik hammadde hurdası nedir? Birlikte bu sorunun cevabını bulmaya çalışacağız.

Plastik hammadde hurdası nedir?

Plastik hammadde hurdası, plastik yapımında kullanılan standart plastik hammaddesinden üretim esnasında artan parçalar veya üretici firmanın iş terki sebebiyle elinde kalan hammaddeye verilen isimdir. Çoğunlukla iflas, iş değişikliği veya sektörel rekabet sebebiyle üretime arama verme durumlarında, fabrikalar stoklarında bulunan plastik hammadeleri piyasa fiyatının daha altında satışa sunmaktadırlar. Bu gibi durumlarda firmamız plastik hammadde hurdası satın alarak, üretimi hali hazırda devam eden ve plastik hammaddeye ihtiyaç duyan diğer firmalara satışını gerçekletirmektedir. Plastik hammadde ihtiyacınız varsa veya elinizde bulunan hurda plastik hammadde satışı için bir firma alıyorsanız, doğru yerdesiniz.

Plastik hammadde hurdası kaç lira?

Plastik hammadde hurdası fiyatı hammaddenin cinsine göre farklılık göstermektedir. Piyasada ki arz ve talep dengesi ile dünya genelinde ki finans verileri eşliğinde plastik hammaddeler farklı fiyatlandırılabilir. Söz konusu fiyatlandırmalar eşliğinde plastik hammadde fiyatları ile doğru orantılı olarak plastik hammadde hurdası fiyatları da belirlenmektedir.

hurdacı istanbul

Hurdacı Whatsapp Numarası Tıkla WhatsApp'tan Yaz!Hurdacı Telefonu Ara Tıkla Hemen Ara!